12.08.24

Когнітивний дисонанс

Когнітивний - це термін із теорії пізнання. Те, що стосується процесів пізнання.

А значить - і нашої свідомості (оскільки остання завжди бере участь в пізнанні).
Когнітивні можливості - це можливості до пізнання. 

Але наше "когнітивне" ("пізнавальне") залежить від багатьох факторів - природних здібностей, освіти, пам'яті, виховання, попереднього досвіду, мови...

Тому когнітивне у всіх сильно відрізняється - хтось легко пізнає світ, шукає нове і сприймає його, комусь пізнання дається тяжкою працею, а хтось і не прагне пізнання.
І хоча нерівність тут присутня, але когнітивне у собі можна розвивати.

Адже невід'ємною властивістю людського розуму є спрямованість пізнати в будь-який час будь-який об'єкт. Наша свідомість завжди про щось міркує, а значить щось пізнає.
Навіть коли спить.

Ми просто приречені на пізнання. Тому має сенс робити його якомога адекватнішим щодо реальності.

А когнітивний дисонанс (від dissonantia – відсутність злагодженості, єдності, гармонії) – це коли нам некомфортно від нового знання, коли воно не узгоджується з уже відомим нам та вступає у конфлікт із ним.

04.08.24

Кретинізм

КРЕТИНІЗМ (від фр. crétin - кретин, ідіот, недоумкуватий, малоумний), ендокринне захворювання, що характеризується різким відставанням психіч. та фізич. розвитку внаслідок дефіциту гормонів щитоподібної залози (ЩЗ). Кретинізм - одна з форм вродженого гіпотиреозу. 

Тяжкість розумової відсталості (ідіотія, імбецильність, дебільність) залежить від вираженості та тривалості дефіциту тиреоїдних гормонів. За поширеністю виділяють спорадичний (у вигляді окремих спалахів) і ендемічний (зустрічається в деяких регіонах світу і охоплює великі популяції ряду регіонів Африки та Азії, зокрема всю територію РФ) кретинізм, що пов'язано з нестачею йоду у воді, ґрунті, продуктах харчування.  

Дефіцит йоду впливає на інтелект — він знижує IQ популяції на 13-15 пунктів. Поразки мозку, пов'язані з дефіцитом йоду, що відбулися в ембріональному періоді розвитку, є довічними та непереборними.

Популярні статті